B4A ile Android Sistem Takvimini Kullanma

ugokhan

Member
Licensed User
Longtime User
merhaba,

daha önceki sürümlerde Dialogs kütühanesine bağlı olarak DateDialog sınıfını kullanıp Android sistem takvimini uygulamaya çağırabiliyordum.

örnek eski kod:
Dim Takvim As DateDialog
Takvim.DateTicks = DateTime.DateParse("21.09.2020")- DateTime.DateParse("01.01.1970")

Cevap = Takvim.Show("", "Bir Tarihi Seçin", "Seç", "", "İptal", Null)
...

10.0 versiyonu daha yeni indirdim fakat bu kütüphaneyi bulamadım. Eskiden yapmış olduğum uygulamalarda bu kısım hata veriyor.

Android sistem takvimini kullanmak için hangi kütüphaneyi seçmeliyiz? basit bir kod örneği eklenirse yararlı da olur.

Ertan

Active Member
Licensed User
Merhaba, kolay gelsin öncelikle.

Ben de bugun bir projemde DatePicker kullanmam lazımdı uzun uğraşlar sonucu Android Sistem Takvimini bulabildim;
Bu konuda ki kütüphane ve örnekten yola çıkarak size yardımcı olacaktır.

Bir hata veriyor eğer hata verirse
B4X:
    #AdditionalJar: com.android.support:design
bu kodu #Region Project Attributes alanına ekleyin ve kullanınız.

ugokhan

Member
Licensed User
Longtime User
Cevap için teşekkürler.

Dediklerinizi yaptım. En sondaki hatayı verdi. Onu da yaptım. Bu sefer "Maven artifact bulunamadı" hatası verdi. Bunu da biraz araştırdım, çözümü var forumda. İş iyice uzayıp gidiyordu. Bu tarz harici nesnelerde hatalar olabiliyor.

Amacım kullanıcıya takvimden bir gün seçtirmek. 2014 yılındaki versiyonda iki türlü yaptırıyordum bunu. Birincisi resimde görülen kendi yaptığım basit takvim. İkincisi de telefondaki android sisteminin takvimi. Herhangi bir harici library eklememiştim. Şimdi, kendi yaptığım kısmı çıkarıp sadece telefonun takvimini kullanmak istedim.

Screenshot_2014-10-19-09-48-15.png

ugokhan

Member
Licensed User
Longtime User
bu arada en başta verdiğim kod normal çalışıyormuş. bir yerde hata yapmışım sanırım. Hiç olmazsa bunu kullanmak isteyenler için bir örnek bırakayım.

Dialogs kütüphanesi eklenir. aşağıdaki kod bir butona basınca sistem takvimini ekrana getirir ve seçim yapmanızı bekler. Sonucu bir label üzerine ekler. Bu sayede uygun bir takvim veri girişi sağlamış olursunuz.

takvim kullanma örneği:
Sub Button2_Click
    Dim DlgTakvim As DateDialog
    Dim Cevap As Int

DlgTakvim.DateTicks = DateTime.Now

Cevap = DlgTakvim.Show("", "Bir Tarihi Seçin", "Seç", "", "İptal", Null)
    If Cevap = DialogResponse.POSITIVE Then
        Label1.Text = DlgTakvim.DayOfMonth & "." & DlgTakvim.Month & "." & DlgTakvim.Year
    Else
        Label1.Text = "seçim yapılmadı"
    End If
End Sub